HLÁŠENÍ NEŽÁDOUCÍCH ÚČINKŮ PO OČKOVÁNÍ
Je zajímavé, jak málo lékařů hlásí nežádoucí účinky očkování. Ze zpravodaje Státního ústavu pro kontrolu léčiv plyne, že je to jen asi 1 % lékařů. Tím vzniká situace, kdy (MY ZASTÁNCI NEOČKOVÁNÍ) komunikujeme a argumentujeme lékařům o nežádoucích účincích, ale oni se odvolávají na to, že skoro žádné nejsou, protože je jejich kolegové nikam nehlásí a tedy "vlastně neexistují". Kdyby byly nežádoucí účinky hlášeny poctivě, tak se jistě povede přesvědčit více lékařů ohledně neočkování, protože by pochopili, že je z toho více negativ než pozitiv.
Mohli bychom iniciovat to, aby byl každý negativní účinek hlášen i tím, že by rodiče vyžadovali kopie hlášenek. Případně je nechali u lékaře vyplnit a odesílali je sami. Informace k hlášení jsou zde: http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
Zajímavé je i to, že má zdravotnický personál povinnost hlásit každý nežádoucí účinek ze zákona. Mají dokonce hlásit i i podezření na nežádoucí účinek! Sami asi víte v kolika případech se lékař či lékařka ani neobtěžují s nějakým hlášením..
V roce 2008 SÚKL přijal pouze 1477 hlášení o podezření na nežádoucí účinky na všechny léky použité v ČR !! Téměř polovina se týkala nežádoucích účinků po očkování!!!, nejvíc komplikací bylo zaznamenáno po podání určité vakcíny proti tuberkulóze. Podle ředitele SÚKLu Martina Beneše v ČR "přetrvává trend podceňování rizikových vlastností přípravků".