Čekanka- léčivá bylina i náhražka kávy.
Čekanka (obecná) si je zřejmě vědoma své krásy, protože nesnáší utržení, a i když ji hned dáme do vody, velmi rychle zvadne. Čekanka byla již ve starověkém Egyptě téměř magickou rostlinou, která prý dávala krásu a úspěch. Možná to souviselo s tím, že čistí krev, játra, slezinu i ledviny. Také ve středověku se věřilo, že má čekanka kouzelnou moc - kdo se natřel její šťávou, získal krásu a všechno se mu dařilo. Některé z mnohých pověr o čekance se zachovaly do současnosti.
Nejúčinnější je čekankový kořen. Ten se však těžko vykopává, proto většinou sbírám pouze květy, někdy i celou nať, ale pouze za pěkného počasí. Kořen se v západní Evropě pěstuje pro konzumní účely, v období po první světové válce se z čekanky vyráběla náhrada kávy, dobře známá i u nás pod názvem cikorka.
Užívá se jako složka bylinných čajů na nemoci jater a žlučníku a na mírné bolesti při žlučových a ledvinových kamenech. Je mírně močopudná a trochu projímá, zároveň vyplavuje z organismu přebytečnou žluč, při otravách jater působí jako protijed. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí soustavy a používá se též jako doplněk do čajových směsí při cukrovce. Doporučuje se i lidem, kteří mají velmi citlivý žaludek nebo trpí žaludečními vředy.
Účinky rostliny:
- nemoci jater
- nemoci žlučníku
- bolest žlučníku při žlučových kamenech
- bolest ledvin a močového systému při ledvinových a močových kamenech a písku
- močopudný účinek
- zácpa - projímavý účinek
- vyplavení přebytečné žluči
- otrava jater
- nechutenství, anorexie
- cukrovka, diabetes, žiznivka
- přecitlivělý žaludek
- žaludeční vředy
Výhodou čekanky je, že ji lze užívat i poměrně dlouhodobě bez vedlejších účinků.
Přesto je lepší nepřekračovat měsíční kůru, po ní si dát týden až dva pauzu a v případě potřeby ji opakovat.
Krásný sluneční den přeje všem Amazonka
Zdroj: