ČESNEK NAD ZLATO
Česnek je jednou z nejcennějších potravin na Zemi. Ovšem jeho charakteristický zápach nás jistým způsobem omezuje - nemůžeme si pak dovolit pojídat jej příliš často a ve větší míře.
Česnek (Allium sativum)
Již staří Egypťané oceňovali česnek pro jeho posilující účinek a od té doby se používá k léčení téměř všech chorob, od lepry až po hemeroidy. Moderní výzkum se soustředit na využití jeho schopnosti snižovat riziko srdečních onemocnění a rakoviny.
Česnek je pro svou léčivou sílu oceňován již po tisíciletí. Stavitelé pyramid ho užívali, aby byli silní a vytrvalí; v polovině 19. století zkoumal jeho antibakteriální účinky Louis Pasteur, vojenští lékaři česnekem léčili válečná poranění. Česnek je příbuzný cibule, šalotky a ostatních rostlin čeledi Allium. Celá rostlina má typický pach, ale nejsilnější aroma je koncentrováno v cibulce – skutečném sídle léčivých sil a chuti česneku.
Většina příznivých účinků česneku pochází z více než stovky jeho složek obsahujících síru. Když cibulku česneku rozmačkáte nebo rozžvýkáte, změní se allin (jedna z těchto složek) na Alicin, chemickou látku odpovědnou za česnekový zápach i léčivé účinky. Část Alicinu se zase velmi rychle štěpí na další sloučeniny síry, které mohou mít také léčivé vlastnosti. Tepelná úprava česneku potlačuje tvorbu allicinu a vyřazuje i jiné léčivé látky.
Česnek může snižovat hladinu cholesterolu; redukuje krevní srážlivost; má protiinfekční účinky; přispívá ke zvyšování imunity. Dále česnek může sloužit k prevenci některých druhů rakoviny, může mírně snižovat krevní tlak, potlačuje plísňové infekce..
V době první světové války používali lékaři česnek jako dezinfekci, během druhé světové války zachránil česnek mnoho zraněných před gangrénou.
V USA stoupla spotřeba česneku během posledních deseti let o více jak 1000 procent!