Jdi na obsah Jdi na menu

INDICKÝ ŽENŠEN - ÚŽASNÝ ELIXÍR MLÁDÍ

23. 12. 2018

Vitánie Ašvaganda, Indický žen-šen jsou synonyma pro rostlinu s mnoha pozitivními účinky na lidský organismus. Podle dlouholetých ayurvédských zkušeností pravidelné užívání withanie omlazuje, upevňuje zdraví a sexuální sílu člověka. 


Vitanie má výrazné imunostimulační působení, příznivě ovlivňuje plodnost zlepšuje prokrvení malé pánve,má afrodiziakální účinky (tzv.zelená viagra), snižuje vysoký krevní tlak slouží jako nervové tonikum pozitivně působí na činnost mozku zlepšuje paměť a napomáhá lepšímu učení a soustředění je výborným protizánětlivým, antivirovým a baktericidním prostředkem. 


Pravidelné užívání withanie omlazuje a upevňuje zdraví. Využívají se kořeny, které jsou malé, 3-10 mm dlouhé, a mají velmi hořkou chuť. Sladká a následně hořká a trpká chuť umožňuje proniknutí hluboko do tkání, které posílí a pročistí. Díky svým tonickým účinkům napomáhá odolnosti proti stresu, vyživuje celý organismus a dodává energii. 

 

Vhodné je její podávání ve starším věku a po nemoci.V ájurvédské a přírodní medicíně se ašvaganda používá pro své účinky na imunitu a nervový systém, snižuje zánět, zejména působí u artritidy. Jako velmi účinné afrodiziakum se přidává do různých směsí.Ve směsi s pupečníkem (gotu kola),velmi dobře podporuje mozkovou činnost.

 

PĚSTOVÁNÍ:
Postačí běžná zemina i zálivka , dorůstá až v 1m vysoký keř. V našich venkovních klimatických podmínkách nepřezimuje, proto je víceleté pěstování možné jen ve větších květináčích a pokojových podmínkách.

 

POUŽITÍ:
Užívá se 3-5g drogy denně, kořen i nať (celá nadzemní část rostliny),jako odvar 0,25-0,4l denně. Tonifikační účinky má 5g suché rozemleté drogy uvařené v mléce nebo vodě s medem,odvar se užívá 2xdenně.Tinktura se užívá 1kapka na 1kg těl.hmotnosti,tinktura se připravuje 100g suché drogy nebo 125g čerstvé na 500ml 60% alkoholu. Nechá se 7 dnů naložená v šeru a každý den se protřepe. Osmý den se scedí a může se užívat.

 

Další informace o této pozoruhodné rostlině se můžete dozvědět na blogu www.blog.zahradnictvikruh.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář