LICHOŘEŘIŠNICE VĚTŠÍ
Lichořeřišnice větší, latinským názvem Tropaeolum majus l. je letnička, která má poléhavé lodyhy, u některých odrůd pnoucí. Listy mají dlouhý řapík a členitě desetidílnou čepel. Květy jsou oranžové nebo žluté. Plodem je trojpouzdrá tobolka. Tato rostlina pochází z Jižní Ameriky. Léčivou drogou jsou listy, květy, kořeny a semena. Rostlina se rovněž používá jako lahůdková zelenina, protože má pikantní ostrou chuť. Obsahuje především isothyokyanát benzylnatý, draslík, silici, bílkoviny.
Léčivé účinky
Lichořeřišnice působí především antibioticky. Likviduje streptokoky, stafylokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií. Účinek se projevuje při zánětech močových cest, chřipkách, dýchacích potížích atd. Tato léčivka je rovněž výborným prostředkem proti vypadávání vlasů a pro podporu jejich růstu.
Přírodní antibiotikum
Při nachlazení, chřipce, zánětech průdušek či astmatu, problémech urologických užíváme po dobu dvaceti dnů, čtyřikrát denně dvacet kapek lichořeřišnicové tinktury rozpuštěných ve dvou dcl neperlivé vody. Důležitá je pravidelnost a dodržení dvaceti denní kúry, je to kvůli možné recidivě.
Antibakteriální kúra
Lidský organismus je zanesen spoustou bakterií, virů, plísní a dalších choroboplodných zárodků. Proto bychom si alespoň jedenkrát ročně, nejlépe však dvakrát, měli udělat osmi týdenní antibakteriální kúru. Pro tyto účely se výborně hodí právě lichořeřišnice. Užívá se dvakrát denně dvacet kapek. Pro silnější efekt ji můžeme zkombinovat s dalšími léčivkami jako jsou šalvěj, yzop, tymián, měsíček. Důležitá je pravidelnost a dodržení osmi týdnů.
Vlasový stimulátor z lichořeřišnice
Potřebujeme dvě hrsti listů a květů lichořeřišnice, 0,5 litru vody. Postup: Drogu vložíme do studené vody a pomalu přivedeme k varu, vaříme pak deset minut. Po vychladnutí dobře přecedíme, nalijeme do sklenice a uložíme v lednici. Po dobu jednoho měsíce si tímto roztokem denně masírujeme vlasovou část hlavy.
Tonikum proti vypadávání vlasů
Potřebujeme dvě hrsti květů a listů lichořeřišnice, půl litru šedesáti procentního lihu. Postup: Drogu zalijeme lihem a necháme čtrnáct dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a dobře uzavřeme. Touto tinkturou si denně, po dobu třech a čtyř měsíců masírujeme vlasovou pokožku.
Extrakt na posílení vlasů
Potřebujeme jeden díl kořene kopřivy, jeden díl kořene lopuchu, jeden díl květu měsíčku lékařského, dva díly lichořeřišnice, jeden litr šedesáti procentního lihu. Postup: Všechny uvedené drogy zalijeme lihem a necháme čtrnáct dní na teplém místě louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do skleněné lahve. Tímto extraktem si vždy po umytí jemně namasírujeme vlasovou část hlavy.
Tato léčivka je i oblíbená v kuchyni. Její květy a listy můžeme používat do salátů, pomazánek, polévek. Lichořeřišnice nemá žádné nežádoucí účinky. Můžou jí tedy užívat i děti, těhotné a kojící ženy.
Více informací na: http://www.celostnimedicina.cz/lichorerisnice-vetsi.htm#ixzz2I9Sb9YQY