MANUÁLNÍ LYMFODRENÁŽ
Mízní (lymfatický) systém je důležitou součástí imunitního systému. Buňky našeho lymfatického systému hrají neocenitelnou roli např. při tvorbě protilátek, při zneškodňování bakterií, virů a škodlivých látek, které se dostávají do těla potravou, vzduchem, pokožkou nebo vznikají jako odpady metabolismu a jsou vyloučeny pomocí mízních (lymfatických) cév a uzlin.
Otoky, zduření a bolestivost lymfatických uzlin, únava a vyčerpanost jsou projevy zvětšeného zatížení našeho mízního systému a jako varovné signály si nutně zasluhují naši pozornost. Tyto příznaky mohou být důsledkem nevhodné skladby potravy, onemocnění, ale i stresové zátěže nebo zvýšené fyzické námahy.
Manuální lymfodrenáž
pomáhá tomuto systému, aby zátěž dovedl zvládnout. Odpad z tkání je odváděn do cév lymfatické soustavy, choroboplodné zárodky jsou přeneseny do mízních uzlin, kde jsou zneškodňovány. Lymfatické masáže tak napomáhají organismu aktivovat vlastní obranný systém, a proto jsou vhodné pro všechny na posílení organismu.
Manuální lymfodrenáž je ovšem nejen léčebná metoda, ale díky pozitivním účinkům na kůži a podkoží i účinným ošetřením celulitidy, otoků a pokožky. Lehký tlak, používání kruhovitých či spirálovitých hmatů s pomalou frekvencí vychází ze znalostí lymfatického systému a směřuje odtok lymfy ke sběrným uzlinám. U manuální lymfatické masáže se nepoužívají žádné oleje, masážní emulze, ani jiné přípravky. Ošetřovaný nesmí cítit žádnou bolest.
Manuální lymfodrenáž či přístrojová?
V případě manuální lymfatické masáže se může terapeut zaměřit na určité části těla, upravit tlak podle potřeb klienta a hmaty vyprázdnit lymfatické uzliny, aby rozprouděná lymfa měla kam odtékat. Pokud Vám tuto službu obsluha přístroje neposkytne, je lépe přístrojovou lymfodrenáž neprovádět, mohla by Vám ublížit.
Lymfatické masáže a jejich účinky
- proti celulitidě – zlepšuje napětí kůže a tkáně, jsou odváděny odpadní látky metabolismu
- proti migrénám – mohou být vyvolány tlakem nahromaděné lymfy (doporučujeme lymfodrenáž hlavy a krku)
- proti otokům - uvolňuje tkáňové napětí
a zbavuje bolesti při otoku např. dolních
končetin u osob s vysokým zatížením nohou - zabraňuje jizevnatění, odstraňuje zánětlivé
substance (např. při akné) - zvyšuje obranyschopnost organismu – imunitu
- detoxikace organismu
Kdy lymfodrenáž neprovádět:
- při bakteriálním či virovém onemocnění
- při nejasných břišních obtížích
- při akutním zánětlivém onemocnění žilním i kožním
- při otocích způsobených onemocněním ledvin a jater
Jak často má být lymfodrenáž prováděna:
- jako prevence obranyschopnosti organismu, detoxikace – alespoň jednou měsíčně
- jako prevence celulitidy, těžkých nohou, křečových žil – alespoň 2x měsíčně lymfodrenáž dolních končetin, hýždí a bříška
- jako prevence proti migrénám 2x měsíčně – ošetření hlavy a krku
- odstranění, léčba celulitidy, otoků (těžké nohy apod.) - min. 10 ošetření v intervalu 2 až 3 drenáží týdně, dále pak pokračovat 2x měsíčně
- akné – při akutní fázi denně, po týdnu pak 2x týdně