Květák neboli lidově karfiol (Brassica oleracea convar. botrytis) je oblíbenou košťálovou zeleninou, kterou člověk získal vyšlechtěním divoké brukve zelné (stejně jako např. kedluben, zelí či kapustu).
Květák není vhodný pro osoby trpící dnou - 100 g květáku obsahuje 24 mg kyseliny močové. Při nedostatečném umytí hrozí nepříjemný a velmi intenzivní zápach, který téměř nelze odstranit.
Květák je oblíben nejen u osob, které nejedí maso, ale jeho skvělou chuť miluje spousta lidí. Dokonce i děti, které se běžně raději zelenině vyhýbají, květáku neodolají. Jak je to možné? To vám prozradí následující text:
KVĚTÁK NEBOLI KARFIOL
Květák neboli lidově karfiol (též ve Slovenštině) je rostlina vyšlechtěná z divoké brukve stejně jako například kedluben, kapusta či zelí. Jako zeleninu využíváme jeho zdužnatělé květenství, od něhož byl název vytvořen. Kromě klasického bílého květáku existuje i odrůda zvaná romanesco neboli pyramidální květák, který zaujme především svým vzhledem. Dále pak existují i barevné odrůdy od světle zelené přes načervenalou až po fialovou.
HODNĚ ZDRAVÝ
Květák je obdobně jako jiná zelenina tvořen převážně z vody. Dále ale obsahuje vitamíny (A, B, C, E), minerály (draslík, hořčík, železo, zinek, selen…) a také vlákninu. Proto má příznivý vliv například na trávicí systém nebo cévní soustavu. Květák však není vhodný pro osoby, které trpí dnou.
Na květákovou polévku potřebujeme:
1 střední květák
1l vody
4 polévkové lžíce kuskusu
1kostku zeleninového bujonu
1 smatanu (250ml) na vaření -stačí 12%
trošičku čerstvé sekané petrželky a bazalky
Postup:
=květákové růžičky vaříme zrhuba 12min.ve vodě, přidáme zeleninový bujon
= přidáme kuskus a vaříme dalších 8 min.
= přidáme ostatní suroviny, dochutíme, povaříme, odstavíme
Pokud je polévka hustší konzistence a my chceme řidší přidáme převařenou vodu a dochutíme.
zdroj info:
https://www.albert.cz/kvetak-recepty