PROBLEMATIKA RAFINOVANÝCH POTRAVIN
1. 8. 2014
Dlouhodobá konzumace rafinovaných a průmyslově vyráběných potravin způsobuje řadu problémů. Pro ilustraci uvádíme jen několik:
oslabení slinivky (hypoglykémie);
poškozené enzymy (které jsou nezbytné k trávení a dalším funkcím);
omezené množství vlákniny (vláknina je nezbytná k vylučování);
hromadění toxických odpadních látek v těle;
tvorba kyselin (příčina vyluhování některých životně důležitých minerálních látek).
Rafinované potraviny oslabují slinivku, což vede k hypoglykémii. Tento stav nastává ve chvíli, kdy slinivka není schopna udržovat náležitou hladinu krevního cukru. Vysoce zpracované potraviny totiž do krevního řečiště uvolňují cukr mnohem rychleji, než se s ním tělo dokáže vypořádat. Prudké zvýšení hladiny cukru v krvi stimuluje slinivku k intenzivní tvorbě inzulinu, který hladinu krevního cukru prudce srazí.
Výsledkem je nedostatek energie, který člověka nutí jist další cukr, aby se hladina krevního cukru znovu zvýšila, a tím se začarovaný kruh uzavírá. Konzumace rafinovaných potravin má tery charakteristický účinek, který je podobný jízdě na horské dráze:
Něco sníte, abyste tělu rychle dodali energii, která v důsledku toho vyletí na chvíli prudce nahoru, aby vzápětí stejně rychle klesla. Tlak, 'terérnu je slinivka tímto koloběhem vystavena, tytéž bílé, čištěné potraviny ještě umocňují. Pro zachování a utváření funkce slinivky jsou totiž zcela zásadní minerály a vitaminy, které byly z těchto potravin při jejich zpracování odstraněny. Z rafinované potravy nemohou vytěžit potřebné živiny ani mnohé další metabolické pochody, a proto jsou nuceny si je v těle „ukrást“ někde jinde - v podstatě se tak jen vytlouká klín klínem.
Výroba a vaření potravin dále ničí enzymy, což jsou látky nezbytné ke správnému trávení potravy a důležité téměř pro všechny další funkce v těle. Strava, která neobsahuje dostatek enzymů, případně v ní zcela chybějí, si vynutí, aby již tak dost přetížená slinivka scházející trávicí enzymy vytvořila a nahradila. Je zjevné, že na slinivku doléhá hlavní nápor dietních chyb, kterých se tak často dopouštíme.
A proto není divu, že přibližně dvacet milionů Američanů, z nichž mnohé jsou děti, trpí diabetem (nezřídka doprovázeným obezitou, která sama o sobě vyvolává zdravotní problémy). A toto číslo stoupá až děsivým tempem.
Další látkou, která se z mnohých potravin donedávna odstraňovala, je vláknina. Fakt, že vláknina je velmi důležitou živinou, je objev poměrně nový a je důvodem, proč se dnes do mnohých výrobků přidává ve snaze napravit roky, kdy jsme ji odstraňovali (uvažte ten nesmysl!).
Zamyslete se nad bílým chlebem, bílou moukou a podobnými produkty. U vlákniny vědci prokázali, že snižuje výskyt některých typů rakoviny. Dále absorbuje kyselost, protože v trávicím traktu bobtná. Vláknina je nestravitelný sacharid a funguje jako plnicí hmota, která umožňuje správnou peristaltiku.
Peristaltikou označujeme vlnovité stahy svalů v celé trávicí trubici posouvající natrávenou potravu neboli chymus trávicím ústrojím. Peristaltické pohyby jsou nezbytnou podmínkou, aby člověk mohl pravidelně vyprazdňovat odpadní látky ze střev. Nedostatek vlákniny vede k zácpě, která zase spouští celou řadu dalších problémů a nutí člověka hledat úlevu v lécích či jiných produktech. Jedním z těchto problémů je divertikulóza střev.
Chybějící vláknina ve stravě totiž způsobuje, že lidé při vyprazdňování silně tlačí, a tím se vyvíjí silný tlak na střevní stěnu. V oslabených místech střev se pak vytvářejí kapsy nebo vychlípeniny. V těchto kapsách mohou uvíznout odpadní látky, které dále dráždí střevní stěnu, což vede ke vzniku nových komplikací.
Konzumace potravin, které způsobují v celém těle hromadění nejrůznějších choroboplodných odpadních látek, je dalším způsobem, jak si sami způsobujeme onemocnění. Maso a mléčné výrobky, potraviny obsahující aditiva, výrobky s nedostatečným (případně žádným) obsahem vlákniny a hydrogenované tuky (včetně transmast- ných kyselin) jsou hlavními viníky v této sestavě.
Většina potravin, možná dokonce všechny potraviny, které jsou pro tělo toxické, mají jedno společné - vytvářejí kyseliny. Potraviny, které jedí lidé v západním světě, jsou převážně kyselinotvorné, což znamená, že na konci trávicího procesu jsou zbylé odpadní látky kyselé.
Jedním ze způsobů, jakým naše tělo tuto vysokou kyselost kompenzuje, je vyplavování některých minerálních látek (například vápníku, hořčíku a draslíku) z tkání. Pokud se tato reakce vymkne kontrole, výsledkem je nedostatek dalších látek a problémy, které na sebe nenechají dlouho čekat.
Jsme-li zdraví, hodnota krve na stupnici pH se pohybuje mezi 7,3 až 7,4, kde hodnota 7 označuje neutrální stav. Vyšší číslo znamená, že je naše tělo více zásadité; nižší číslo značí opak, že je kyselejší.
Jestliže vaše strava obsahuje značné množství kyselinotvorných potravin, jako je maso, mléčné výrobky, rafinované potraviny a sušené luštěniny a obilí, tělo se postupně překyseluje. To v něm vyvolává zcela odlišné a nežádoucí chemické pochody.
Zdroj: Tom Voloshyn - Očistná kúra Master cleanse kompletní průvodce, nakladatelství Pragma
http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/potize-se-rafinovanymi-potravinami/
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář