VÝŽIVA SENIORŮ
Výživa seniorů se vyznačuje řadou zvláštností, které souvisí se zdravotním stavem starších lidí. Její důležitost by si měl uvědomit každý, kdo přichází se starším člověkem do styku – zdravotník, sociální pracovník i příbuzný.
„Mně stačil ten rohlík s kávou. Nedělej si škodu, já už moc nepotřebuju…“ Už jste někdy něco podobného slyšeli od svých rodičů či prarodičů?
Z nutričního hlediska je významná u seniorů např. ztráta pocitu žízně a chuťových vjemů, pokles klidového metabolismu a celkové tělesné aktivity, poruchy chrupu znemožňující jíst některé potraviny a zhoršení výkonnosti trávicího traktu. Starší osoby mohou trpět nedostatkem konkrétních živin.
Typický je nedostatek bílkovin, vitamínů skupiny B, D, C a také folátů, minerálních látek (zvláště vápníku a zinku) a nedostatek vlákniny.
Ve stáří přirozeně dochází k úbytku svalové hmoty a ke změnám v imunitním systému. Pokud se přidá vliv nedostatečné výživy či snížení hybnosti, celkový zdravotní stav seniora se velmi rychle zhoršuje. Zhoršení hybnosti může mít za následek i nevůli připravit si jídlo či dojít si nakoupit, což může souviset i s následnou depresí z osamělosti a se sociální izolací, která je u starých lidí poměrně častá.
Významnou roli ve výživě u seniorů hrají i vedlejší účinky užívaných léků, kterých nebývá málo a zařazování potravin, které účinnost léků snižují. Např. antiflogistika – léky působící protizánětlivě - snižují chuť k jídlu a grapefruitová šťáva či džus výrazně prodlužují účinek řady léků, proto je lepší se této kombinaci vyhnout.
A tak tady sdílím důležité zásady stravování ve starším věku:
- strava musí být pravidelná, pestrá, chuťově výrazná a čerstvá, rozdělená do více malých porcí
- je důležité přizpůsobení úpravy jídla a konzistence zdravotnímu stavu, např. u problémů s chrupem pokrmy umlít či krájet na malé kousky, nebo mixovat, zeleninu a ovoce strouhat apod.
- strava musí být energeticky přiměřená s optimálním příjmem jednotlivých živin
- je důležité dodržování pitného režimu - pravidelné a časté pití (denně vypít asi dva litry tekutin – je vhodné střídat různé druhy - vodu z kohoutku, balenou stolní vodu, kombinovat různé minerální vody, ovocné a zelené čaje), nezapomínejme na polévky - vhodné jsou lehké zeleninové vývary
- je potřeba omezenit sůl a cukr (sacharózy, sladkého pečiva, dortů apod.)
- je potřeba snížení příjem živočišných tuků a celkově tučných potravin, zařadit do jádelníčku kvalitní máslo a rostlinné tuky (pomer přijímaných tuků živočiřných a rostliných je doporučovaný půl na půl tedy 50:50)
- je potřeba hlídat dostatek plnohodnotných bílkovin, v jídelníčku by nemělo chybět: maso drůbeží, libové vepřové a hovězí, dvakrát v týdnu zařadit i rybí maso; vejce; mléko a mléčné výrobky - velmi vhodné jsou zakysané mléčné výrobky, tedy kefíry případně kysaná smetana
- je potřeba po celý život mít vyšší příjem vlákniny, tohle platípro seniory dvojnásob (denně je tedy potřeba sníst několik porcí celozrnného chleba, přidat do jídelníčku oříšky i vláknitou zeleninu -saláty apod.)
- hlídejme i dostatečný příjem ovoce a především zeleniny v několika denních porcích v jakékoliv formě
Nelze-li, ať už z jakýchkoliv důvodů, zajistit dostatek dlouhodobě pestré a vyvážené stravy, nedokážeme-li udržet optimální nutriční stav staršího člověka, např. v době nemoci, je vhodné využít některé formy doplňkové enterální výživy (tzv.NUTRIDRINKY).
Možné je i doplnění vhodným potravinovým doplňkem pro seniory, nejčastěji se jedná o vyrovnání nedostatku VÁPNÍKU a vitaminu D. Výběr jakéhokoliv přípravku a jeho dávkování je vždy dobré konzultovat s lékařem.
Dát univerzální doporučení na zdravou výživu ve stáří je velmi obtížné. Doporučení se liší dle věku, fyzické aktivity, stavu výživy každého člověka a samozřejmě jeho zdravotního stavu. Je nutné volit ke každému člověku individuální přístup a výživová doporučení a fyzickou aktivitu konzultovat s ošetřujícím nebo odborným lékařem, spoustu informací lze najít také na internetu (př. na stránkách www.vyzivavnemoci.cz).
Vedením seniorů k lepšímu způsobu stravování, pohybové aktivitě a celkovou motivací k pozitivním změnám jim mimo jiné pomáháme ke zvýšení jejich zdravotního potenciálu a kvality zbývajícího života.
(na mém blogu jsem tento článek publikovala poprvé v prosinci 2012)
zdroj:
http://www.samoleceni.cz/vyziva-ve-stari