ZÁZVOR VÁS OHŘEJE,OCHRÁNÍ PŘED BACILY I POHLÍDÁ FIGURU
Nevypadá příliš lákavě, ale jeho chuť je nezapomenutelná. Jedni ho milují, druzí nenávidí. Nejčastěji po něm sáhneme, když jsme nachlazení nebo na nás leze chřipka – strouháme si ho do čaje, nebo si z něj přímo čaj děláme. Dokáže také zklidnit žaludek, na němž se dost často odráží stres, kterému dennodenně čelíme. Zázvor.
Typickou intenzivní vůni dodávají zázvoru esenciální oleje, kromě nich má však v sobě také celou řadu vitamínů, např. vitamín A, B1, B2, C, E, a minerálních látek – sodík, hořčík, fosfor, draslík, vápník, železo. Jednou ze stovek látek prospěšných pro naše zdraví obsažených v zázvoru je gingerol, jenž má na svědomí typickou pikantní chuť. Gingerol je svým chemickým složením velmi podobný kapsaicinu, tedy složce obsažené v chilli papričkách. Při tepelné úpravě se gingerol přeměňuje na zingeron, který je hojně využívaný například v potravinářství a při výrobě parfémů.
V nejrůznějších podobách má zázvor pozitivní účinky na trávicí trakt (potlačuje pálení žáhy a nadýmání, podporuje trávení a chuť k jídlu), využívá se jako prevence proti rýmě a chřipce, pomáhá proti nevolnosti a migréně a v neposlední řadě podporuje organismus v boji proti rakovině. Horké zázvorové obklady ulevují od bolesti za krkem a uvolňují ztuhlé svaly.
Po zázvoru by měl sáhnout každý, kdo hubne – zázvor totiž patří mezi suroviny, jejichž konzumace zahřívá organismus a vlivem toho dochází ke zrychlování metabolismu a efektivnímu spalování přijaté energie. Stejný efekt můžeme najít například u chilli papriček. Zhubnout pochopitelně nemůžeme jen tím, že si budeme do jídla a pití přidávat zázvor, jeho pravidelná konzumace nám ale při hubnutí může pomoci zmíněnou podporou spalování.
Zázvor a jeho další účinky:
- působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém
- stimuluje krevní oběh, snižuje cholesterol
- pomáhá při redukci váhy
- prohřeje celé tělo a má relaxační účinky
- předchází vzniku chronických onemocnění dýchacích cest
- zmírňuje nevolnost při cestování i v těhotenství
- působí jako afrodiziakum
Zázvor a jeho účinky je zcela nevhodný pro děti do dvou let a pro dlouhodobě nemocné, např. diabetiky. V kombinaci s jinými léky může zázvor způsobit zdravotní potíže, proto je lepší se o této kombinaci informovat přímo u lékaře nebo lékárníka.
Denní množství zázvoru by nemělo přesáhnout 1 gram v sušené formě a 4 gramy v čerstvém stavu, a to i u zcela zdravých jedinců. V případě požití většího množství se mohou objevit příznakypředávkování: nevolnost, zvracení, pálení žáhy, průjem nebo srdeční poruchy.
zdroj info:
http://www.spektrumzdravi.cz/zazvor-a-jeho-ucinky-hrave-nahradi-lekare