ZDRAVÉ SVAČINY PRO DĚTI DO ŠKOLY
Tak dnes se zase roztáčí ten známý kolotoč. Děti jdou do školy. A na rodiče připadne kreativní úkol, aby na ně každé ráno čekala zdravá, kvalitní a hlavně zajímavá svačinka.
Vymýšlet dětem stále nové a nové recepty na zdravá jídla může být občas docela vyčerpávající. Navíc děti bývají velice vybíravé a ne vším se jim zavděčíme. Proto přináším tipy na zdravé svačiny, které nejen zasytí, ale zároveň jsou výtečné a děti je budou chtít znovu a znovu.
První věc, kterou je potřeba zdůraznit, že téměř jakákoliv svačina, kterou dítěti doma připravíte, je zdravější než ta, kterou si koupí, když mu dáte peníze, ať si něco koupí cestou do školy. Většina dětí totiž skončí u sladkého pečiva typu koblihy, šátečky nebo třeba u komerčních baget, sladkých limonád apod.
Nejlepší na pití je voda
Pro vaše dítě je důležitý také pravidelný pitný režim. Ten podporuje koncentraci při vyučování i při sportovních aktivitách odpoledne. Naučte děti pouze na obyčejnou vodu. Tu jim zabalte do tašky s sebou stejně jako svačinu, aby nezapomněly pít v průběhu celého dopoledne.
Co má obsahovat správná svačina na každý den?
Při přípravě svačiny je třeba dbát na velikost porce, obsah jednotlivých živin a kalorickou hodnotu. Neméně důležitá je i její chuť. Co se skrývá za zdravou svačinkou? Spolehlivou dávku vitamínů naleznete v ovoci a zelenině, které kromě vitamínů dodávají tělu i minerální látky.
Další nedílnou součástí jsou obiloviny, nacházející se ve formě celozrnného chleba, pečiva či musli tyčinek. Nezbytnou složkou jsou také mléčné výrobky (jogurty, tvaroh, mléko, sýry).
Co by mělo mít dítě k svačině?
- Celozrnné pečivo s pomazánkou z čerstvého měkkého sýra (lučina, žervé, ricotta včetně kozích tvarohů) a zeleninou.
- Zelenina s dipem nebo pomazánkou, samostatně nebo s pečivem.
- Ořechy v kombinaci se sušeným, nesířeným a neproslazovaným ovocem.
- Zakysané mléčné produkty – šlehaný tvaroh s čerstvým ovocem nebo bílý jogurt s ořechy či ovocem.
- Domácí müsli – ořechy, semínka, nedoslazované a nesířené sušené ovoce (rozinky, brusinky, meruňky, švestky, kustovnice).
- Salát do krabičky – zelenina, celozrnné těstoviny nebo rýže a bílkovina (např. sýr nebo vejce uvařené natvrdo).
- Čerstvé ovoce.
- Šunka s vysokým podílem masa a sníženým množstvím soli.
- Vejce z domácího chovu.
- Domácí koláče a moučníky s nižším obsahem cukru.
- Dostatek tekutin, a to neslazených a bez bublin.
- Vhodné tuky. Do jídelníčku dítěte je vhodné zařadit potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny (vlašské ořechy, dýňová a chia semínka, avokádo). Nevyhýbáme se také máslu, které je přirozenou potravinou a kromě obsahu mastných kyselin s krátkým řetězcem obsahuje i důležitý a často nedostatkový vitamin D.
- Dále do jídelníčku zařadíme potraviny s přirozeně se vyskytujícími komplexními sacharidy, jako jsou celozrnná rýže, oves, proso, pohanka, kořenová zelenina nebo čerstvé ovoce.
- Důležitou součástí dětských jídel jsou také luštěniny. Vhodná je například červená čočka, která se nemusí před samotným vařením namáčet. Dále cizrna, různé druhy fazolí jako např. fazole adzuki, které před vařením na několik hodin namočíme ve vodě, poté hodinu povaříme. Můžeme je pak použít do různých pomazánek nebo salátů.
Tipy na zdravou svačinu
• celozrnné pečivo, rostlinné máslo, sýr, šunka, tvarohová pomazánka
• nakrájené ovoce - jablka, pomeranče
• nakrájená zelenina - paprika, mrkev, ředkvička, kedlubny
• müsli tyčinka, sušené ovoce
• nízkotučný jogurt nebo mléko
• tvarohový krém
Zdroj:
https://www.mojezdravi.cz/zdravi-deti/jak-ma-vypadat-spravna-svacina-pro-skolaka-3335.html