Kniha: ZDRAVÁ STŘEVA
Stanfordští vědci PhD. Justin Sonnenburg a PhD. Erica Sonnenburgová jsou průkopníky v jedné z nejrevolučnějších oblastí zkoumání lidského zdraví. V rámci výzkumu na Stanfordově univerzitě studují vztahy mezi lidským tělem a biliony organismů, zástupců tisíců druhů, které v něm sídlí – mikroby, které souhrnně označujeme jako mikrobiotu.
Věděli jste, že ve svých střevech máte větší počet mikroorganismů, než kolik má vaše tělo buněk? (Kdo koho vlastně hostí?) Věděli jste, že geneticky jsme si z 99.9% podobní, zatímco v případě mikrobiomu se naopak z 80 % jeden od druhého lišíme?
Možná jste slyšeli, že ve střevech průměrného západního člověka žije 1200 různých druhů bakterií, a to vám může připadat jako obrovské číslo. Jenže průměrný obyvatel Amazonie nosí v zažívacím traktu 1600 druhů a je mnohem méně náchylný k západním nemocem.
Výzkumy, jejichž počet v posledních dvou letech mnohanásobně narostl, naznačují, že mikrobiota ovlivňuje naše tělo mnoha zásadními způsoby. Sonnenburgovi i na základě svých průlomových experimentů v knize vysvětlují, jak se mikroorganismy z velké části podílí na tom, zda jsme nemocní nebo zdraví, štíhlí nebo obézní, dobře naladění nebo náladoví.
Mikrobiota je s námi odjakživa a společně s námi se i vyvíjela. Její a naše funkce se tak hluboce propojily. Autoři v knize dokládají, že člověk je ve skutečnosti složený organismus sestávající z mikrobiální a lidské části. Podotýkají však, že kvůli změně skladby naší stravy, nadužívání antibiotik, „pohodlným“ císařským řezům, jimiž děti přicházejí na svět, přílišnému užívání dezinfekce a vůbec omezenému přístupu ke „špíně“ zahrad a lesů naše mikrobiota stojí na prahu masového vyhynutí.
Domnívají se, že to může být hlavní důvod, proč naše tělo mnohdy nefunguje, jak má, a proč dochází k tak výraznému a záhadnému nárůstu nejznepokojivějších civilizačních chorob zahrnujících různá autoimunitní onemocnění, obezitu, alergii, autismus, rakovinu i deprese.
Kniha Zdravá střeva sice nemá odpověď na všechno, a sami autoři uznávají, že zatím více nevědí než vědí. Přesto pro své rodiny už sestavili základní bezpečný plán pro zdravý životní styl zaměřený na výživu mikrobioty, včetně receptů a jídelníčků – a dělí se o něj se svými čtenáři. V tomto důležitém a poutavě napsaném titulu autoři zkoumají bezpečné alternativy k antibiotikům, zaměřují se na fermentovanou stravu, probiotika a prebiotika i další změny stravovacích návyků a životního stylu, které posilují zdraví mikrobioty.
ZDROJ:
https://www.megaknihy.cz/medicina/243041-zdrava-streva.html?utm_si=RFlidjRTZUc2TWpRek1EUXhNalF6TURReA==&utm_pab=0&matchtype=&network=g&device=c&creative=63152076610&keyword=&placement=¶m1=¶m2=&adposition=1o1&campaignid=193922770&adgroupid=19959225370&feeditemid=&targetid=pla-436851164394&loc_physical_ms=1003748&loc_interest_ms=&searchtype=search&gclid=Cj0KCQjw1NzZBRCoARIsAIaMwuuxBUL5cfdrmd12b-PqKXz2lrzfG7aPxupht0zIC40rzVxxXzSaXfIaAidqEALw_wcB