Archiv
AJURVÉDA
1. 5. 2013
POZOR NA GLUTAMÁT
1. 5. 2013
Glutamát alias "Umani" je tak pátá chuť, vedle sladké, slané, hořké a kyselé. Po požití potravy s glutamátem se jeho obsah v mozku dospělého člověka zvýší 25-45krát. Glutamát z potravy prostupuje také placentou do krve plodu a do mozku. Nezralý vyvíjející se mozek je vůči působení glutamátu asi čtyřikrát citlivější než mozek dospělých. potraviny, obsahující významné množství glutamátu jsou v podstatě „návykové" - to proto, že jsou „slané a chuťově výrazné". Jsou tudíž často doslova zneužívány výrobci potravin (a koření) a to především těmi, kteří vědí, že jejich potravina nechutná zrovna přitažlivě.
MANGAN - MANGANUM (Mn)
1. 5. 2013
Mangan je nezbytnou součástí mnoha enzymů – bílkovin řídících chemické reakce v našem těle. Zasahuje do přeměny cukrů, cholesterolu, hormonů štítné žlázy i pohlavních hormonů. Při jeho nedostatku můžeme pocítit problémy právě na těchto úrovních.
ZELENÁ KÁVA
1. 5. 2013
Zelená káva obsahuje cenné fenoly, rostlinné látky, které jsou pro váš organizmus nesmírně důležité. Fenoly mají vliv na váš krevní oběh, činnost srdce, cévní oběh a správné trávení. Nejcennější je ale kyselina chlorogenová. Čím je káva kvalitnější, tím vyšší je v ní podíl této kyseliny. Tradiční káva obsahuje 3 – 6% této kyseliny, zatímco zelená káva 39%.
kniha: ZÁZRAČNÉ ZDRAVÍ (C.Kuby)
1. 5. 2013
Kniha Zázračné zdraví nabízí to, co říká ve svém podtitulu: Návod k jinému myšlení. Její autor zažil po příčném ochrnutí způsobeném přerušením míchy zázrak spontánního uzdravení. Ačkoli jeho páteř zůstala trvale poškozena, nemá žádné potíže a žije jako zdravý člověk.
DIETA PŘI PRŮJMECH
1. 5. 2013
Příčina průjmu a gastroenteritidy bývá často infekční, někdy pouze funkční. Příčiny jsou někdy kombinované, např. u cestovatelských průjmů. Významné jsou vlivy psychiky, osmotické vlivy (např. fruktóza, sorbitol). Příčinou průjmu může být i malabsorpce.
GERMÁNKSÁ NOVÁ MEDICÍNA
1. 5. 2013
Přednáška Haralda Baumanna na AZK ve Švýcarsku, slovenské titulky..
LAXATIVA - PROJÍMADLA
1. 5. 2013
Léčiva podporující odchod stolice. Původně určená k terapii zácpy se stala široce používanou skupinou. Pravděpodobně tento jev souvisí se změnou životosprávy a smýšlení lidí, podle kterého každý „zdravý“ člověk by měl mít pravidelně alespoň 1–3 stolice denně. Fyziologicky však mezi jedinci existují značné rozdíly. Za normální lze považovat počet 3x denně – 3x týdně.