Archiv
Kniha: Šinrin-joku, japonské umění lesní terapie
1. 9. 2018
Japonsko je zemí extrémů a Japonci jsou velice zvláštní a poetický národ. Dej jim kytky, přijdou s ikebanou. Podstrč jim papír, začnou skládat origami. Pošli je uvařit čaj, vymyslí čajový obřad. Pošlete je na procházku do lesa a oni z toho udělají lesní koupel...
Opravdový výzkum spojitosti mezi lesy a lidským zdravím začal v roce 2004. Vědci pomocí exaktního měření dokázali, že lesní terapie dokáže podpořit imunitní systém, zvýšit hladinu energie, odbourat úzkost, depresi a vztek a vyvolat stav uvolnění.
HURÁ DO LESA..
2. 9. 2018
Pobyt v lese nám pomáhá nejen lépe spát a mít i lepší náladu, díky čemuž jsme i méně agresivní, méně nepřátelští a méně rozmrzelí. Les nám navíc pomáhá snižovat tepovou frekvenci, krevní tlak i metabolismus. A co je nejdůležitější: terapie lesem zásadně ovlivňuje náš imunitní systém.
ZDRAVÉ SVAČINY PRO DĚTI DO ŠKOLY
3. 9. 2018
Tak dnes se zase roztáčí ten známý kolotoč. Děti jdou do školy. A na rodiče připadne kreativní úkol, aby na ně každé ráno čekala zdravá, kvalitní a hlavně zajímavá svačinka.
První věc, kterou je potřeba zdůraznit je, že téměř jakákoliv svačina, kterou dítěti doma připravíte, je zdravější než ta, kterou si koupí, když mu dáte peníze, ať si něco koupí cestou do školy. Většina dětí totiž skončí u sladkého pečiva typu koblihy, šátečky nebo třeba u komerčních baget, sladkých limonád apod. Co má tedy obsahovat správná svačina do školy na každý den?
KRYOTERAPIE - LÉČBA CHLADEM
6. 9. 2018
Kryoterapie je léčba chladem. Jedná se o moderní rehabilitačně-léčebný postup, který má širokou indikační škálu. Lokální kryoterapie je aplikace mrazu či chladu místně (užití především v kožním lékařství či revmatologii), celková kryoterapie je působení chladu na celé tělo po dobu několika málo minut ve speciálních kabinách.
BEZINKOVÝ LIKÉR JE VÝBORNÝ LÉK
9. 9. 2018
Říká se, že léto začíná rozkvetlými květy bezu a končí jeho zralými plody. Něco na tom asi bude. Léto se nám pomalu schyluje ke svému závěru a já se tak pustila do sbírání tohohle pokladu přírody. Bezinková šťáva je výborný domácí lék, který oceníte hlavně v zimě, a to nejen při nemoci.. takže dnes hurá na bezinky.
OBLÍBENÉ MALINOVKY OBSAHUJÍ DEHET A TOLUEN
9. 9. 2018
Malinovky žádné maliny neobsahují, červené jsou kvůli uhelnému dehtu. To je zjištění, které přinesl pořad A DOST! Některé malinovky jsou barveny azorubinem (E122).
Ten je velmi nebezpečný zejména pro děti. Azorubin může za růst a přežívání karcinogenních nádorů. Je zakázán v USA. V Česku byl také zakázán, než jsme vstoupili do EU. Brusel totiž s touto látkou problém nemá a pro děti ji schvaluje.
A proto pokud si už tu malinovku jdete koupit, zeptejte se čím je barvená (zda přírodními barvivy) a čím je slazená (zda se v ní nenachází umělá sladidla). Zdravé varianty totiž už existují, stačí se po nich ptát.
ČESKÁ VODA Z KOHOUTKU JE PLNÁ MIKROČÁSTIC PLASTU
11. 9. 2018
Miluji pití vody z kohoutku. O to více jsem zděšená aktuálním výzkumem Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd, který analyzoval vodu ze tří úpraven vody v Česku. V surové i v pitné vodě v České republice jsou plastové mikročástice.
Částice o průměru do pěti mikrometrů, tzv. mikroplasty, které se do vodních toků a nádrží dostávají většinou z odpadních vod, nedokážou úpravny vody zcela odstranit. Technicky by to bylo možné, ale je to drahé. V litru upravené pitné vody tak zůstává 300 až 900 částic. Studie o jejich dopadu na zdraví lidí dosud chybí.
NA BYLINKÁCH - ŘEBŘÍČEK OBECNY
17. 9. 2018
Tento víkend u nás nemohlo chybět take oblíbené sbírání bylinek. Tak třeba známý řebříček.
Pomáhá výborně při mnoha zdravotních problémech, je však v prvé řadě léčivou rostlinou pro ženy. Farář Kneipp vyslovil ve svých spisech názor: „Ženy by se uchránily před mnohými těžkostmi, kdyby občas sáhly po řebříčku."
PRVNÍ KROKY NA CESTĚ DIGITÁLNÍHO DETOXU
19. 9. 2018
Kdo z nás si občas neřekl: Potřeboval bych, aby měl týden osm dní! Co všechno bych mohl stihnout nebo si dopřát. A přitom by stačilo, kdybychom trochu změnili vztah ke svému mobilnímu telefonu. Z výzkumů vyplývá, že průměrně strávíme s chytrým telefonem – hádejte – právě 24 hodin týdně! Celý jeden den. Tak to je síla..
DIGITÁLNÍ DETOX - 24 hodin bez světa online
21. 9. 2018
Pokud se třeba právě tento víkend rozhodnete pro sebe něco zásadního udělat, začněte malým, ale velmi důležitým krůčkem – na jeden den si vypněte mobil.
DOMÁCÍ SMRKOVÝ SIRUP
22. 9. 2018
Smrkový sirup je výborný na průdušky, kašel, zvyšuje imunitu,rozpouští hleny,zmírňuje revma, tiší bolesti končetin, svalů a záněty šlach,podporuje prokrvení kůže. Tenhle přírodní zázrak lehce nahradí všechny ty drahé přípravky z lékárny. Udělat si ho doma můžete i vy, recept najdete v článku. U nás doma je už zaděláno :-)
PŘÍCHOD PODZIMU JSME OSLAVILI V LESE
23. 9. 2018
Také jste si všimli, že děti se venku chovají úplně jinak, než když jsou zavřené doma? Myslím, že díky možnosti se vyřádit v přírodě, jsou pak nejen šťastnější, ale hlavně zdravější. A když je necháme si venku dlouze hrát, budou mít chuť se v dospělosti o přírodu také postarat. Budou k ní mít totiž osobní vztah.
NEDÁVEJTE JÍDLO DĚTEM DO PLASTOVÝCH KRABIČEK
24. 9. 2018
Plastové krabičky na jídlo. Patří k nejoblíbenějším obalům na jídlo pro děti do školy, ale třeba i na piknik nebo do práce. Jenže jak plastové krabičky, tak polystyrenové obaly podle ekologů vypouštějí v horku do potravin chemikálie. Používají se tam různé přísady, změkčovadla, barviva a ty se mohou v malém množství dostat do potravin, zde můžou působit karcinogenně.
D-TEST ODHALIL KARCINOGENY V ROZPUSTNÝCH KÁVÁCH
27. 9. 2018
Tak to je velké překvapení. Výsledky velkých nezávislých testů rozpustné kávy. Některé kávy zavedených drahých značek obsahují vysoké množství rakovinotvorných látek. Naopak mnohé levné kávy dopadly velmi dobře. Tohle byste měli vidět a vědět. Kterým kávám se vyhnout a které naopak můžeme pít bez obav. Které obsahují hodně a které málo kofeinu? A které chutnají nejlépe a které vůbec? Uvidíte jen v A DOST! A také Vám poradí, jak jednoduše se v kávě zbavit jedné z rakovinotvorných látek – furanu.
PŘÍLIŠ ČASU STRÁVENÉHO U OBRAZOVEK NIČÍ ŽIVOTY I MOZKY DĚTÍ.
28. 9. 2018
Myslím, že my rodiče jsme v tomhle jednoznačně selhali (já taky). Mysleli jsme si, že mobily zkrátka k mládí 21. století patří. Uvěřili jsme, že to jinak nejde, nechali jsme své ratolesti, aby se utopily v moři videí z YouTube, závalu sociálních sítí a ve fotkách neexistujícího perfektního světa, zatímco venku skutečné krásy přírody měnily svou tvář..
1. PRAVIDLO DIGITÁLNÍHO DETOXU: TELEFON PRO MNE PŘI JÍDLE NEEXISTUJE
30. 9. 2018
Telefon při jídle nechávám schovaný, v podstatě pro mne vůbec v té chvíli neexistuje. Tohle pravidlo jsem zavedla i u své dcerky.
Během večeře s přáteli může všichni odložit telefon doprostřed stolu, přičemž kdo po něm natáhne ruku jako první, ať zaplatí nějakou "daň" – doleje čaj, přinese další dobroty z kuchyně nebo třeba po jídle uklidí nádobí.
VÝŠLAP NA KAMENIČKU V KRUŠNÝCH HORÁCH
30. 9. 2018
Tentokrát jsme se vydali na ranní výšlap skrz Bezručovo údolí k nádrži Kamenička. Vodní nádrž slouží k zásobování pitnou vodou, která se dále upravuje na III. mlýně. Přehrada je technickou památkou, přístup přímo na hráz bohužel není povolen.
A proč ji tady v horách vůbec postavili? Na konci 19. století měl Chomutov pouze nekvalitní vodu čerpanou ze studní. Městská rada proto rozhodla o výstavbě přehrady. Stavby se účastnilo 700-1000 dělníků, a to především z Chorvatska a z Itálie, stavělo se v letech 1900-1904.