Archiv
ZELENINA Z MARKETU NENÍ K JÍDLU
1. 1. 2015
Většina zeleniny, která je na pultech supermarketů, pochází z Almerie ve Španělsku. Tato oblast, dříve chudá, je nyní zeleninovou fabrikou Evropy. Vše, co se tu vyrábí, se pro supermarkety rovnou balí a expeduje. Ze satelitu Almerie vypadá, jako bílý flek od moře až k horám. Od hektarů fólií se odráží slunce až oslepuje. Záměrně mluvím o výrobě, protože zdejší zelenina nikdy neviděla půdu, která by jí dala chuť. Rostliny jsou pěstovány na zcela neutrálním vulkanickém substrátu, vodu a hnojivo dostanou hadičkou v odměřeném množství po sepnutí senzoru.
VY TO DÍTĚ PROSTĚ NAOČKUJETE, JINAK..!!!
10. 1. 2015
Dokonalá úvaha nejen o očkování..Je mi líto, ale musím v tomhle případě (ač nerada) říci zlatá západní Evropa, zlaté Německo (ačkoli je zde očkování dobrovolné, ačkoli je zde při asi 80milionech lidí proočkovanost jen 75%, tak je zde případů očkovaných nemocí v celkovém součtu méně, než v povinně očkovaném téměř 100% proočkovaném Česku, Tak to fakt nechápu..kde tedy udělali soudruzi chybu?
DO KOUPELE S KONOPNÝM OLEJEM
31. 1. 2015
Konopný olej je jedním z nejcennějších olejů rostlinného původu, obsahuje až 80 % nenasycených mastných kyselin, které lidský organismus potřebuje k běžnému správnému fungování.
NEDOSTATEK SLUNEČNÍHO SVITU OVLIVŇUJE RAKOVINU
1. 2. 2015
Dvěma nejvýznamnějším rakovinným zabijákům Čechů, kolorektálnímu karcinomu a rakovině plic, zřejmě výrazně napomáhá dlouhodobý nedostatek vitamínu D. Studie plzeňských lékařů ukazuje, že Češi trpící různými typy rakovin vykazují výrazně častěji nedostatek tohoto vitamínu než ti, kteří rakovinu nemají.
JAK ZESVĚTLIT STAŘECKÉ SKVRNY?
28. 2. 2015
Chcete vypadat lépe? Začněte u své pokožky. Nebudu zde psát o kosmetických produktech, toho je plný internet. Poradím vám spíše to, jak zlepši svou pleť pomocí surovin, které máte běžně doma.
HUDBA UZDRAVUJE
1. 3. 2015
Myšlenka, že hudba může být klíčem k léčení mysli i těla, se táhne západní kulturou celá tisíciletí. Muzikoterapie – léčba hudbou, hlasem a zvukem – je vlastně nejstarší holistickou disciplínou.
MED PRO KRÁSU I ZDRAVÍ
31. 3. 2015
Med je jednou z nejsilnějších přírodních hydratačních látek. Obsahuje inhibiny, které působí proti růstu bakterií a činí z medu významné antiseptikum. Med aplikovaný na drobné popáleniny, říznutí či odřeniny pomáhá odlučovat odumřelou tkáň. V medu dále nalezneme minerály, vitamíny skupiny B,C,D,E a flavonoidy, které pomáhají chránit pleť před účinkem škodlivých volných radikálů.
LIŠEJNÍK ISLANDSKÝ
1. 7. 2015
Není náhodou, že se islandský mech často osvědčí na záněty v ústech, v hltanu a v trávicí soustavě. Řadě lidí dokonce pomohl zmírnit potíže se žaludečními vředy. Pukléřka islandská, jak se islandskému lišejníku říká mezi odborníky, má pověst přírodního antibiotika. Někteří z nich mu dokonce říkají přírodní penicilín.
MIXTURAM nápad desitiletí
20. 7. 2015
Mixturam je jediná evropská služba, která umožňuje každému zákazníkovi namíchat si vitamíny, bylinky a extrakty na míru. Místo několika různých potravinových doplňků si jednoduše všechno namíchejte do jedné jediné tobolky, která bude dokonale odpovídat vašim potřebám a zdravotnímu stavu. Mixturam je řešením pro každého, kdo cíleně pečuje o zdraví.
STŘEDOMOŘSKÁ KUCHYNĚ
1. 8. 2015
Každý správný Čech zřejmě holduje české kuchyni. A výsledky jsou jasné: cholesterol, nadváha a celková tělesná nepohoda. A zkusili jste už "přepnout" na středomořskou kuchyni? Umožňuje pestré a zdravé stravování. Prospívá zdraví i kráse. Neobsahuje potraviny, které by byly špatné a finančně je srovnatelná s českou kuchyní.
CHIA SEMÍNKA
20. 8. 2015
Chia semínka jsou komplexním zdrojem živin a energie. Pomáhají při cukrovce, hubnutí a celkově podporují zdraví. Rychlá stravitelnost, nízký glykemický index a neutrální chuť dělají ze semínek chia superpotravinu opravdu pro každého.
SOJA NENÍ ZDRAVÁ POTRAVINA
1. 9. 2015
Během několika posledních let byla soja ceněna jako potravina se zázračnými účinky na zdraví. Ale opak je pravdou. Sója může způsobovat leukémii, různé formy rakoviny, diabetu 1.typu, onemocnění štítné žlázy i erektivní dysfunkce.
SNIŽTE SVOU HLADINU CHOLESTEROLU
1. 9. 2015
Zvýšená hladina cholesterolu v krvi patří mezi faktory zvyšující riziko onemocnění srdce a cév, přičemž srdečně-cévní onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí jak v Evropě, tak v České republice. Pokud máte hladinu cholesterolu v krvi zvýšenou nebo dokonce vysokou, musíte upravit svůj jídelníček, a to dlouhodobě. Touto cestou můžete nejen zabránit dalšímu zvyšování, ale dokonce hladinu cholesterolu snížit a tím si prodloužit svůj život.
Kniha: DOBA JEDOVÁ (A.Strunecká)
2. 9. 2015
O škodlivých látkách a jak se bránit zdravotním rizikům.
Poutavé čtení o různých škodlivých látkách v nápojích, kosmetice, potravinách a životním prostředí. Mnohé z těchto produktů jsou přesto doporučovány reklamou či sdělovacími prostředky jako zdraví prospěšné. Pozornost je věnována také rizikům, která mohou vzniknout při očkování.
kniha: DOBA JEDOVÁ 2
3. 9. 2015
Autoři Anna Strunecká a Jiří Patočka navazují na svou první knihu Doba jedová. Jde o zajímavé čtení o nápojích, potravinách a rizicích konzumace např. sladkostí. Kniha je psána velmi srozumitelně a jasně. Dozvíte se nejnovější informace o rakovině a dalších nemocech a dále o rizicích očkování.
kniha: DOBA JEDOVÁ 3
4. 9. 2015
Roku 2000 Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA oznámila, že těla amerických žen obsahují vysoké hladiny ftalátů způsobujících vrozené vady a neplodnost. Podezření, že tyto látky pocházejí z kosmetických přípravků, vedlo k velmi zneklidňujícím objevům…
kniha: DOBA JEDOVÁ 4
5. 9. 2015
Sherill Sellmanová považuje přirozenou hormonální rovnováhu za základ tělesného i psychického zdraví ženy v každém věku. V této knize upozorňuje na nebezpečí syntetických hormonů v podobě léků, jako je hormonální antikoncepce či hormonální substituční léčba, na endokrinní disruptory v životním prostředí a na další faktory, které mají negativní dopad na lidské zdraví.
kniha: DOBA JEDOVÁ 5
6. 9. 2015
Kniha zpochybňuje tvrzení biotechnologického průmyslu, že geneticky modifikované (GM) potraviny jsou bezpečné. Předkládá téměř čtyřicet zdravotních rizik, které tyto potraviny, konzumované Američany každý den, představují.
kniha: DOBA JEDOVÁ 6
7. 9. 2015
Oblast výzkumu střevní mikrobioty je nová, ale překotně se rozvíjí. Výsledky mohou být využity v medicíně a na trhu s léky mnohem rychleji, než je tomu u vývoje standardních léčivých přípravků. Autoři výstižně říkají: „Žijeme vpravdě v převratné době a jsme přesvědčeni, že se blíží nefalšovaná revoluce v medicíně.
Jde o skutečně zásadní změnu v pohledu na lidský imunitní systém, ochranu proti nemocem a jejich léčbu. Proč je tato změna tak epochální? Protože nám umožní vypořádat se s mnoha zdravotními problémy tak radikálním způsobem, že se nám o tom ještě před pár lety ani nesnilo.